קרע דרגה 3 עקב רשלנות רפואית בלידה

תוכן עניינים

קטגורית מאמרים: קרעים בדרגה 3-4

משרדנו הגיש לאחרונה תביעת רשלנות רפואית עקב קרע בסוגרים שארע ליולדת בת 24 עת ילדה את בנה הבכור.

בלידה זו היו קיימים מספר גורמי סיכון להיווצרות קרע מיילדותי, אשר אמורים היו להוביל להחלטה על סיום הלידה בניתוח קיסרי ובכך למנוע רשלנות רפואית בלידה ואת התרחשות הקרע עצמו.

ראשית, שעה וחצי לאחר שהחל השלב השני של הלידה (כלומר פתיחה מלאה), התברר כי ראש העובר נתקע בגובה 0.

למרות שהיתקעות גובה ראש העובר מלמדת על מהלך בלתי תקין של הלידה, שמצריך מעקב צמוד להערכת התקדמות הלידה ושקילת חלופות לסיומה, הרי שבאופן בלתי סביר, היולדת כלל לא נבדקה במשך השעתיים הבאות, עד לקבלת ההחלטה על חילוץ העובר בואקום.

בהמשך, למרות שהשלב השני של הלידה התארך מעבר לפרק הזמן המקובל, ללא שתועדה התקדמות בלידה וירידת גובה ראש העובר, לא הוחלט על סיום יזום של הלידה בניתוח קיסרי.

ולבסוף, בדיקה מיילדותית שבוצעה ליולדת בחלוף שלוש וחצי שעות מתחילת השלב השני, בטרם שהוחלט על חילוץ העובר בואקום, העלתה כי חיץ הנקבים שלה (הפרינאום) הינו "פריך בצקתי ומדמם".

לידת ואקום, הינה פעולה, המגלמת לכשעצמה סיכון עודף לקרעים מיילדותיים. החלטה על לידת ואקום במקרה בו הפרינאום היה במצב  בלתי תקין עוד לפני ביצוע הפעולה, הינה החלטה בלתי סבירה לחלוטין שגילמה סיכון מוגבר בהרבה להיווצרות קרע מיילדותי. ההחלטה הסבירה בנסיבות העניין היתה לסיים את הלידה בניתוח קיסרי אשר היה מונע רשלנות רפואית ואת היווצרות הקרע המיילדותי.

ולבסוף, לפני ותוך כדי לידת הואקום, הפעיל מי מהצוות המיילד לחץ ידני פונדלי על בטנה של היולדת בתנועות דחיפה של העובר כלפי מטה. הפעלת לחץ פונדלי הינה פעולה בלתי מקובלת, המגבירה אף היא, לכשעצמה, את הסיכון לקרע מיילדותי.

ליולדת לא נאמר דבר על היתקעות ראש העובר, על הימשכות השלב השני של הלידה מעבר למשך הזמן מקובל, על הסיכונים מוגברים הכרוכים בכך להגעה ללידה מכשירנית ולקרע לידני, על מצבו העדין של הפרינאום שלה אשר מגלם סיכון מוגבר לקרע, על הסיכון הכרוך בהפעלת לחץ פונדלי ועל האפשרות לסיים את הלידה בניתוח קיסרי.

כתוצאה מלידת הואקום, נגרם לתובעת קרע מיילדותי חמור בדרגה של 3B והיא סובלת, בין היתר, מחוסר שליטה על גזים, קושי בשליטה על צואה רכה וכמובן נוזלית, דחיפות ביציאות וחוסר יכולת להתאפק מעל מספר דקות. נכותה הצמיתה של התובעת היא בשיעור של 30% לצמיתות ופוגעת בכל מישורי חייה.

פגיעה זו הייתה נמנעת לו אנשי הצוות הרפואי היו מזהים ומעריכים מבעוד מועד את הפתולוגיות וגורמי הסיכון אשר התגלו בלידה זו, והיו מסיימים אותה בניתוח קיסרי.

עוד עשוי לעניין אותך

פסק דין, תביעה

רשלנות רפואית והסכמה מדעת לביצוע ניתוח

נדונה תביעת רשלנות רפואית שנסבה סביב פגיעה באוטונומיה בביצוע ניתוח "לאסיק" בעיניים...
תביעה

תינוק נולד ללא אוזניים למרות שהיו תקינות בסקירת המערכות

לאחרונה משרדנו הגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון, שנסובה סביב אי-איבחון קדם לידתי של מומים מולדים מסוג מיקרוטיה (עיוות ו/או ניוון של האפרכסות) ואטרזיה (חוסר התפתחות...
תביעה

נכות של 80% בעקבות קרע בלידה

החודש הגשנו תביעה חדשה ונוספת שעניינה רשלנות רפואית בלידה שבעקבותיה נגרם ליולדת קרע של סוגרי פי הטבעת – קרע בדרגה 3-4. הפעם דובר בלידה של...