צרו קשר
★ ★ ★ ★ ★ 34 לקוחות דירגו אותנו 5 מתוך 5. קראו מה היה להם לומר

הולדה בעוולה

מה זה הולדה בעוולה?

הולדה בעוולה הינו שמה של עילה לתביעה על רשלנות רפואית בהריון, שענינה באי גילויו של פגם עוברי גנטי, או התפתחותי, עוד במהלך ההריון.

הרשלנות הרפואית במקרים אלה מתבטאת בחוסר הפנייה לבדיקה גנטית מתאימה, או בחוסר הפניה לבדיקת הדמיה מתאימה (בדיקת אולטרא סאונד או בדיקת אמ.אר.איי), או בפענוח שגוי של איזו מהבדיקות הנ"ל.

הייחוד בתביעות של הולדה בעוולה

הייחוד בתביעות של הולדה בעוולה נעוץ בכך שבתביעות אלו הטענה אינה שלולא הרשלנות הרפואית התינוק היה נולד בריא.

במקום זאת, בתביעות של הולדה בעוולה נטען כי לולא הרשלנות הרפואית, המום העוברי היה מתגלה עוד במהלך ההיריון, וההורים היו בוחרים להפסיק את ההיריון, וע"י כך למנוע את לידתו לעולם של ילד פגום ונכה.

פסק הדין התקדימי שעיצב את התחום בישראל

במסגרת פס"ד תקדימי שנתפרסם ב-28.5.12 ע"י ביהמ"ש העליון (ע"א 1326/07 ליאור המר ואח' נ' פרופ' עמי עמית ואח') נקבע כי מי שזכאי להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין הולדה בעוולה הינם הוריו של הילד עם המום, ולא הילד עצמו.

3 הרכיבים טעוני ההוכחה

עוד נפסק במסגרת פסה"ד התקדימי הנ"ל כי כדי לזכות בפיצוי בתביעה כנ"ל, על ההורים להוכיח, בנוסף לרשלנות הרפואית עצמה, 3 רכיבים כדלקמן:

  1. במקרה שמדובר בתביעת רשלנות רפואית בנוגע לאי מתן מידע על אפשרות ביצועה של בדיקה מסוימת במהלך ההריון, על ההורים להוכיח כי אילו ידעו על הבדיקה (או אילו הופנו אליה), הם אכן היו מבצעים אותה (בפסה"ד דובר על רשלנות רפואית בהריון שנתבטאה בכך שהרופא שעקב אחר ההריון לא עדכן את האם בנוגע לאפשרותה לבצע בדיקת סקירת מערכות פרטית שביכולתה לזהות מומים נוספים על אלו שיכולים להתגלות בסקירת מערכות שממומנת ע"י קופ"ח).
  2. בנוסף, על ההורים להוכיח כי אילו הבדיקה הנ"ל היתה מבוצעת, היא היתה אכן מזהה את המום העוברי.
  3. לבסוף, על ההורים להוכיח כי אילו המום העוברי היה מזוהה במהלך ההריון, הם היו בוחרים להפסיק את ההריון, וע"י כך למנוע את לידת הילד עם המום. כדי להקל על ההורים את הוכחתו של רכיב זה, נפסק כי האופן שבו ועדות להפסקת הריון מתייחסות לבקשה להפסקת הריון בשל אותו מום עוברי שעליו נסבה התביעה, יקים חזקה כי כך היו גם ההורים נוהגים. כלומר, אם ביהמ"ש ישתכנע כי ועדה להפסקת הריון נותנת אישור להפסקת הריון במקרה, למשל, של עובר חולה CF , ביהמ"ש יניח כי גם הוריו של אותו עובר, היו בוחרים להפסיק את ההריון לו היתה ניתנת בידם אפשרות הבחירה.

דוגמאות לתביעות של הולדה בעוולה שניהל המשרד

  • משרדנו הגיש תביעת רשלנות רפואית בשם בני זוג שילדתם נולדה עם פגם מוחי מסוג "דאנדי ווקר". אותו פגם לא נתגלה בשל רשלנות רפואית של הרופא שביצע את בדיקת סקירת מערכות העובר. התביעה הוגשה נגד הרופא הנ"ל, וכנגד גורמים רפואיים נוספים, והיא הסתיימה בהסכם פשרה שפרטיו חסויים.
  • משרדנו הגיש תביעת רשלנות בשם בני זוג שלהם נולדו שני ילדים חולי CF. רק לאחר הלידה של שני הילדים הנ"ל התברר כי בשל רשלנות רפואית של רופא קופ"ח שעקב אחר ההריונות, הוריהם לא הופנו לבדיקת סקר גנטי שבמסגרתה ניתן היה לזהות, מבעוד מועד, את העובדה שהינם נשאי CF, וממילא את העובדה שמדובר בעוברים חולי CF. תביעה זו עודנה תלויה ועומדת.
ייעוץ רשלנות רפואית
צרו עמנו קשר לקבלת ייעוץ משפטי ללא עלות »
מענה תוך 24 שעות • 100% דיסקרטיות

הולדה בעוולה בתביעות שניהלנו