רשלנות רפואית בלידה

משרד עורכי הדין א. שמואלי מתמחה בטיפול בתביעות של רשלנות רפואית בלידה, שמהוות תת קטגוריה של רשלנות רפואית כללית.

כחלק מהטיפול בתביעות רשלנות בלידה, נעזר משרד עורכי הדין א. שמואלי בטובי המומחים הרפואיים בארץ, בין מתחום הגניקולוגיה והילוד, תחום נוירולוגיית ילדים, תחום הנאונטולוגיה (טיפול בילודים), או מתחום המיילדות הסיעודיות (Midwifery).

תביעות רשלנות רפואית בלידה מוגשות במקרים בהם המעקב או הטיפול שניתן ע"י הצוות המיילדותי לאורך הלידה אינו עומד בנדרש, כשכתוצאה מכך נגרם במהלך הלידה (או בסמוך לאחריה) נזק ליולדת או לעובר. בהעדר טיפול רפואי מתאים בזמן הנכון, גם היולדת וגם התינוק חשופים לפגיעה ברמות קושי שונות.

רשלנות רפואית בלידה יכולה להיות במקרים בהם היולדת או התינוק נפגעו בגלל חוסר תשומת לב, אי ביצוע בדיקות מתאימות, הימנעות מנקיטת פעולות מסוימות, וכן ביצוע פעולות לא נכונות של הצוות המיילדותי.

 

בתביעה תקדימית של המשרד בנושא רשלנות רפואית בלידה נפסק פיצוי בסך 3.1 ₪ ליולדת עם קרע דרגה 4

 

סוגי תביעות רשלנות רפואית בלידה

  • תביעות לגבי מצוקה עוברית שנוצרת בתוך תהליך הלידה, ובשל רשלנות רפואית בלידה אינה מזוהה או מטופלת כנדרש ע"י חילוצו המהיר של העובר שניתוח קיסרי, כשתוצאה מכך העובר יוצא עם פגיעה מוחית קשה שמתבטאת, בד"כ, במחלת שיתוק מוחין – CP.
  • תביעות לגבי לידה שמסתיימת בקרע אימהי חמור – קרע דרגה 4 או קרע דרגה 3 – וזאת כתוצאה משימוש בטכניקות לא מתאימות (הפעלת לחץ פיזי על בטן היולדת), או כתוצאה מביצוע לידה מכשירנית – לידת ואקום או מלקחיים שממנה ניתן וצריך היה להימנע, או כתוצאה מחוסר התערבות מתאימה והפנייה לניתוח קיסרי למרות גורמי סיכון ומהלך לידה לא תקין.
  • תביעות לגבי לידה שמסתיימת בפטירה עוברית (פטירה של העובר בתוך הרחם), וזאת כתוצאה מרשלנות רפואית שהתבטאה באי מתן תשומת לב לסימני אזהרה עובריים או באי ביצוע בדיקות מתאימות ובתכיפות המתאימה.
  • תביעות לגבי לידה שבשל רשלנות רפואית במעקב אחר מצב הדימום אצל היולדת מסתיים בכריתת רחם.
  • תביעות לגבי לידה או ניתוח קיסרי שבשל רשלנות רפואית מסתיימת בכך שבעת סיומה לא מאובחן כי ברחם נותרה שארית שליה, מה שלאחר מכן יכול להוביל לסיבוכים ונזקים ליולדת, כדוגמת נזק לרירית הרחם ותסמונת אשרמן.

תביעות רשלנות רפואית בלידה בהן טיפלנו

  • תביעת רשלנות בלידה שעסקה בלידת ואקום, ושבמהלכה נעשה שימוש מיותר, ומנוגד להנחיות, במכשיר ואקום (שולפן ריק). כתוצאה מהאמור נגרם לתינוק דימום תוך גולגולתי, והוא נותר עם נכות נוירולוגית משמעותית. תביעה זו סוקרה בכתבת תחקיר שפורסמה בתוכנית "בולדוזר" של מיקי רוזנטל.
  • תביעה על רשלנות בלידה שנערכה בבית. המיילדת באותה פרשה איבחנה את המצוקה העוברית שנוצרה במהלך הלידה, ואף לא ביצעה לתינוקת טיפול ההחייאה כנדרש בסמוך לאחר הלידה. כתוצאה מהאמור, מוחה של התינוקת נפגע, והיא נותרה עם שיתוק מוחין. תביעה תקדימית זו של רשלנות בלידה סוקרה הן בעיתונות הכתובה, והן בטלוויזיה בכתבת תחקיר שפורסמה בערוץ 10.
  • תביעות נוספות שניתן להכניסן לקטגוריה של רשלנות בלידה הינן תביעות על רשלנות רפואית במעקב שנעשה בביה"ח אחר מצב הילוד, בסמוך לאחר הלידה. בתיק אחד שבטיפול המשרד, צוות הפגייה לא זיהה במועד דימום מוחי שהלך והתפתח לאחר לידת ואקום. כתוצאה מכך התינוק הפסיק לנשום, ועקב האמור נותר עם שיתוק מוחין. בתיק אחר המדובר היה באירוע הפסקת נשימה שפקד את התינוק בסמוך לאחר הלידה, ועוד כאשר הוא ואמו היו בחדר הלידה. אף במקרה זה התינוק נותר כתוצאה מאירוע הפסקת הנשימה הממושך עם שיתוק מוחין.
  • תביעות על רשלנות בלידה שכתוצאה ממנה נגרם ליולדת קרע דרגה 4. במקרה אחד דובר על רשלנות בלידה שהתבטאה בלידת מלקחיים שגרמה לקרע דרגה 4, וזאת הגם שבנסיבות המקרה נכון היה להעמיד בפני היולדת, עוד קודם, את האופציה לסיים את הלידה בניתוח קיסרי ולחילופין בלידת מלקחיים. במקרה אחר דובר על רשלנות בלידה שגם היא הסתיימה בלידת מלקחיים שבוצעה מבלי להכין כנדרש את היולדת, ומבלי לקבל את הסכמתה לפרוצדורה. תיק נוסף של רשלנות בלידה עסק בלידה שהשלב השני שלה נמשך מעבר לטווח הזמנים הנורמטיבי, כשתוצאה מכך נגרם ליולדת קרע דרגה 4.

במצב שבו הלידה מסתיימת בנזק לילוד או ליולדת, ובפרט בהתרחש איזה מהמקרים שנזכרים בדוגמאות הנ"ל, יש לשקול התייעצות ופניה למומחה בתחום רשלנות רפואית בלידה כדי שיבדוק האם הנסיבות מצדיקות הגשת תביעת רשלנות בלידה. משרדנו מתמחה בתביעות בנושא זה.

תביעות רשלנות רפואית בלידה של המשרד

ומאמרים בנושא