רשלנות רפואית באבחון

רבות מהתביעות במשרדנו עוסקות במקרים של רשלנות רפואית באבחון.

יש והדבר נובע מכך שהרופא לא הורה על ביצוע בדיקה חשובה שהיה בה לכוון לאבחנה הנכונה.

יש ותוצאה שגויה של בדיקה היא שמכשילה את הרופא.

ויש מקרים שבהם כל הנתונים הרלבנטיים עמדו בפני הרופא, אך זה לא הגיע לאבחנה הנכונה בין משום שהתקבע על אבחנה לא נכונה, ובין משום שלא נתן דעתו לאבחנה אפשרית רלבנטית.

באחת מהתביעות הנ"ל שנוהלה ע"י משרדנו, נקבע התקדים שלפיו על מנת להגיע לאבחנה הנכונה הרופא מחויב לא רק לבצע את כל הבדיקות הרלבנטיות, אלא אף להתקדם בהליך האבחנה "צעד אחר צעד" (STEP BY STEP) מבלי לזנוח אפשרויות חשובות.

וכך נקבע לעניין זה ע"י ביהמ"ש המחוזי בסוף פסה"ד שעסק באותה תביעה (ת.א 959/00): "ראוי לשבח ב"כ התובעות שבסיכומיו הלך צעד אחר צעד Step by step (כמו הנדרש מרופא המשפחה) והרכיב את פסיפס הראיות לתמונה אחת שלמה."

תיקים בולטים של רשלנות רפואית באבחון

  • מקרה של לקוחה בת 17 שרופאת המשפחה שלה לא אבחנה אצלה אנדוקרדיטיס (דלקת זיהומית של מסתם הלב) וזאת במשך למעלה מחודש ימים, ולמרות חום ממושך ותסמינים נוספים עליהם התלוננה. כאשר המחלה אובחנה, בסופו של דבר, היה זה מאוחר מידי, ועקב התקדמות המחלה נזרק קריש דם ממסתם הלב הפגוע וגרם לאירוע מוחי שהוביל לשיתוקה של הלקוחה בצד אחד של גופה. ביהמ"ש קיבל טענותינו כי המדובר במקרה רשלנות רפואית באבחון וכי זו נבעה מכך שרופאת המשפחה לא האזינה ללבה של הלקוחה, ואף נמנעה מלבצע בעניין זה הליך מדורג של אבחנה מבדלת.
  • מקרה של יולדת שסבלה מאירוע מוחי מס' שבועות לאחר הלידה, אלא שאירוע מוחי זה לא אובחן בשל רשלנות רפואית באבחון שנבעה, בין היתר, מבדיקת CT שלא פוענחה כנדרש. האבחנה הנכונה בנוגע למצבה של היולדת נעשתה רק בחלוף 24 שעות לאחר הגעתה למיון, ולאחר שהיא כבר נכנסה למצב של מוות מוחי. תביעתה, שנוהלה במשרדנו הסתיימה בפשרה מול ביה"ח לאחר תחילת שלב ההוכחות בביהמ"ש.
  • מקרים של ילדים שמחללם הגנטית או המום שלהם לא נתגלה עוד במהלך ההיריון בשל רשלנות רפואית באבחון. בחלק מהמקרים הנ"ל הדבר מבדיקות שלא נעשו במהלך ההיריון למרות שצריך היה לבצען ולכל הפחות לעדכן את הנשים בקיומן (משרדנו טיפל בתביעות כנ"ל שגרמו להולדת ילדים עם CF או עם תסמונת X שביר). בחלק אחר של המקרים המדובר במקרים שבהם הבדיקות בוצעו במהלך ההיריון אך פוענחו באופן שגוי (משרדנו טיפל בתביעות בעניינם תוצאות שגויות של בדיקות גנטיות שהובילו ללידת ילדים שסובלים מתסמונת X שביר או תלסמיה, כמו גם בתביעות רבות שעניינם ביצוע או פענוח שגוי של בדיקות סקירת מערכות בהריון שפספסה מום מוחי או מום אחר אצל העובר).
  • מקרים של רשלנות באבחון מחלות פרוגרסיביות כגון רשלנות באבחנת סרטן.

צרו עמנו קשר אם אתם חושדים שנפלתם קורבן למקרה של רשלנות רפואית באבחון »