א. שמואלי, רובינסקי ושות’ משרד עורכי דין (1)
חיפוש
Close this search box.

רשלנות רפואית באבחון

כאשר אנו מבקרים אצל איש מקצוע רפואי (רופא, אחות, פסיכולוג, פיזיותרפיסט) ומציגים בפניו תסמין או בעיה ממנה אנו סובלים, אנו סומכים עליו בבריאות וברווחה שלנו. עם זאת, במקרים מצערים מסוימים, מטופלים עלולים ליפול קורבן לרשלנות רפואית באבחון. לרשלנות כזו יכולה להיות השלכות משנות חיים.  מאבחון שגוי או היעדר אבחנה של מחלה שדורשת טיפול מיוחד ודחוף (למשל סרטן, התקף לב או אירוע מוחי) ועד לתסמינים שהתעלמו מהם. ההיקף וההשפעה של טעויות כאלו יכולים להיות עצומים ומגוונים.

הבנת רשלנות רפואית באבחון

רשלנות רפואית באבחון מתייחסת לסיטואציה שבה איש מקצוע רפואי אינו עושה הנדרש כדי לאבחן כראוי את מצבו של המטופל. המשמעות יכולה להיות החמצה מוחלטת של האבחנה, אבחנה שגויה או דחיית האבחנה. לדוגמה, רשלנות רפואית באבחון סרטן עלולה להוביל לעיכוב או תוכנית טיפול שגויה, מה שעלול להשפיע באופן דרסטי על הפרוגנוזה ואיכות חייו של החולה.

רשלנות באבחון מחלות

מחלות שונות דורשות אבחון בזמן ומדויק לקבלת התוצאה הפרוגנוסטית הטובה ביותר. רשלנות באבחון המחלה עלולה להוביל לטיפולים מיותרים, לעיכוב בטיפולים המתאימים ולעיתים אף למוות. לדוגמא, רשלנות באבחון רפואי עלולה להפוך מחלה הניתנת לטיפול למצב חמור או כרוני עקב אובדן זמן טיפול.

חומרת הטעויות באבחון סרטן

כשמדובר במחלות כמו סרטן, ההימור גבוה עוד יותר. שגיאה באבחון הסרטן, כגון פירוש שגוי של תוצאות הבדיקה, עלולה להוביל לתוצאות קטסטרופליות עבור החולה. בין סוגי הסרטן הרבים, בולטת רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם כהרסנית במיוחד. עם גילוי מוקדם וטיפול נכון, סרטן צוואר הרחם הוא בעל שיעור הישרדות גבוה. עם זאת, טעות באבחון יכולה לגזול מהמטופל את הזמן הקריטי הדרוש לטיפול יעיל.

תפקידו של עורך דין רשלנות רפואית

אף ששום פיצוי לא יכול באמת לפצות על הכאב והסבל שנגרמו מרשלנות רפואית, לקורבנות יש זכויות משפטיות. עורך דין רשלנות רפואית מתמחה בסיוע לנפגעי טעויות אבחון לקבל את הצדק והפיצוי המגיע להם. אנשי מקצוע משפטיים אלו מבינים את המורכבות של מקרי רשלנות רפואית והם בעלי יכולת והבנה רפואית ומשפטית לנווט בנוף המורכב של מערכת הבריאות והמשפט.

רשלנות רפואית באבחון היא יותר מסתם סוגיה משפטית; זה עניין של חיים ורווחה. בין אם מדובר ברשלנות רפואית באבחון מחלה או טעות ספציפית באבחון סרטן, לנפגעים מגיע צדק. אם את/ה או אדם אהוב סבלתם עקב רשלנות כזו, אל תשתקו. פנו למשרד עורכי דין רשלנות רפואית. הם יעמדו לצידכם, ילחמו על זכויותיכם ויבטיחו שאיש המקצוע ששגה יישא באחריות הכספית הנגזרת מרשלנותו.

רבות מהתביעות במשרדנו עוסקות במקרים של רשלנות רפואית באבחון.

יש והדבר נובע מכך שהרופא לא הורה על ביצוע בדיקה חשובה שהיה בה לכוון לאבחנה הנכונה.

יש ותוצאה שגויה של בדיקה היא שמכשילה את הרופא.

ויש מקרים שבהם כל הנתונים הרלבנטיים עמדו בפני הרופא, אך זה לא הגיע לאבחנה הנכונה בין משום שהתקבע על אבחנה לא נכונה, ובין משום שלא נתן דעתו לאבחנה אפשרית רלבנטית.

באחת מהתביעות הנ"ל שנוהלה ע"י משרדנו, נקבע התקדים שלפיו על מנת להגיע לאבחנה הנכונה הרופא מחויב לא רק לבצע את כל הבדיקות הרלבנטיות, אלא אף להתקדם בהליך האבחנה "צעד אחר צעד" (STEP BY STEP) מבלי לזנוח אפשרויות חשובות.

וכך נקבע לעניין זה ע"י ביהמ"ש המחוזי בסוף פסה"ד שעסק באותה תביעה (ת.א 959/00): "ראוי לשבח ב"כ התובעות שבסיכומיו הלך צעד אחר צעד Step by step (כמו הנדרש מרופא המשפחה) והרכיב את פסיפס הראיות לתמונה אחת שלמה."

תיקים בולטים של רשלנות באבחון

  • מקרה של לקוחה בת 17 שרופאת המשפחה שלה לא אבחנה אצלה אנדוקרדיטיס (דלקת זיהומית של מסתם הלב) וזאת במשך למעלה מחודש ימים, ולמרות חום ממושך ותסמינים נוספים עליהם התלוננה. כאשר המחלה אובחנה, בסופו של דבר, היה זה מאוחר מידי, ועקב התקדמות המחלה נזרק קריש דם ממסתם הלב הפגוע וגרם לאירוע מוחי שהוביל לשיתוקה של הלקוחה בצד אחד של גופה. ביהמ"ש קיבל טענותינו כי המדובר במקרה רשלנות רפואית באבחון וכי זו נבעה מכך שרופאת המשפחה לא האזינה ללבה של הלקוחה, ואף נמנעה מלבצע בעניין זה הליך מדורג של אבחנה מבדלת.
  • מקרה של יולדת שסבלה מאירוע מוחי מס' שבועות לאחר הלידה, אלא שאירוע מוחי זה לא אובחן בשל רשלנות רפואית באבחון שנבעה, בין היתר, מבדיקת CT שלא פוענחה כנדרש. האבחנה הנכונה בנוגע למצבה של היולדת נעשתה רק בחלוף 24 שעות לאחר הגעתה למיון, ולאחר שהיא כבר נכנסה למצב של מוות מוחי. תביעתה, שנוהלה במשרדנו הסתיימה בפשרה מול ביה"ח לאחר תחילת שלב ההוכחות בביהמ"ש.
  • מקרים של ילדים שמחללם הגנטית או המום שלהם לא נתגלה עוד במהלך ההיריון בשל רשלנות רפואית באבחון. בחלק מהמקרים הנ"ל הדבר מבדיקות שלא נעשו במהלך ההיריון למרות שצריך היה לבצען ולכל הפחות לעדכן את הנשים בקיומן (משרדנו טיפל בתביעות כנ"ל שגרמו להולדת ילדים עם CF או עם תסמונת X שביר). בחלק אחר של המקרים המדובר במקרים שבהם הבדיקות בוצעו במהלך ההיריון אך פוענחו באופן שגוי (משרדנו טיפל בתביעות בעניינם תוצאות שגויות של בדיקות גנטיות שהובילו ללידת ילדים שסובלים מתסמונת X שביר או תלסמיה, כמו גם בתביעות רבות שעניינם ביצוע או פענוח שגוי של בדיקות סקירת מערכות בהריון שפספסה מום מוחי או מום אחר אצל העובר).
  • מקרים של רשלנות באבחון מחלות פרוגרסיביות כגון רשלנות באבחנת סרטן.

צרו עמנו קשר אם אתם חושדים שנפלתם קורבן למקרה של רשלנות רפואית באבחון »

תביעות רשלנות רפואית באבחון של המשרד

ומאמרים בנושא