צרו קשר
★ ★ ★ ★ ★ 34 לקוחות דירגו אותנו 5 מתוך 5. קראו מה היה להם לומר

ביה"ח חויב לשלם 1.4 מיליון ש"ח עבור פטירת עובר בשבוע 39

עו"ד אבי שמואלי

תביעה שהוגשה על ידנו בשמם של בני זוג לא נשואים שהליך הריון משותף שבו החלו, באמצעות תהליך הפריה חוץ גופית, הסתיים בפטירה עוברית בשבוע 39. הפטירה התרחשה בתוך מיומיים לאחר שהאם הגיעה לביקורת ושוחררה מהמיון המיילדותי בביה"ח איכילוב.

בפסה"ד נמצאה רשלנות רפואית בהתנהלות צוות חדר המיון שבדק ושיחרר את האם יומיים לפני הפטירה העוברית. נקבע כי בניגוד למתחייב לא בוצעה לאם בדיקת אולטרא סאונד בעת ביקורה במיון. עוד נפסק כי הרופא שהורה על שיחרורה מהמיון עשה כן מבלי שידע על כך שהיא התלוננה בהגעתה על הפחתה בתנועות עובר, תוך שהוא נוהג בענין זה באופן "רוטיני" ולא מביא בשיקוליו את משמעותה של תלונה כאמור, וכן את גילה המבוגר יחסית של האם שהגביר את הסיכון לפטירה עוברית בשלב זה.

במסגרת הפיצוי שנפסק לבני הזוג הובאה בחשבון העובדה כי העוברית שנפטרה היתה בתה היחידה של האם, וכי היא לא הצליחה לחזור ולהרות לאחר מכן ונזקקה לתרומת ביצית ופונדקאות כדי להביא לעולם ילדים נוספים.

פסה"ד ניתן ב-13.3.18 ע"י השופט רמזי חדיד (סגן נשיא) בת.א 24343-06-14 פלונית ואח' נ' מדינת ישראל.

תקדים: 1.1 מיליון ש"ח פיצוי בגין תסמונת אשרמן

עו"ד אבי שמואלי

מדובר בתביעה שהגשנו בשמה של יולדת שהפכה עקרה בעקבות תסמונת אשרמן שנוצרה עקב גרידה שבוצעה לה בביה"ח רמב"ם 6 שבועות לאחר שילדה שם ניתוח קיסרי את בתה הבכורה. בעקבות האמור הנ"ל נזקקה להליך פונדקאות כדי להביא לעולם זוג תאומים.

בפסה"ד נקבע כי הרשלנות הרפואית החלה כבר בניתוח הקיסרי, והתבטאה בכך שבסיומו לא בוצעה בדיקה של שלמות השליה, בנוסף לבדיקת חלל הרחם, מה שהוביל לכך שכבר במועד הניתוח לא אובחן שברחם נותרה שארית שליה.

לצד האמור נקבע כי אף בביצוע הגרידה, 6 שבועות לאחר מכן, היה בנסיבות הענין משום רשלנות רפואית. כך, משום שידוע שביצוע גרידה בנסיבות כנ"ל כרוך בסיכון מוגבר ליצירת תסמונת אשרמן, לפי שבמקרה זה לא היה כל צורך דחוף לבצע גרידה, ובשל כך שבנסיבות המקרה ניתן וצריך היה לשקול חלופות בטוחות יותר, ובפרט את החלופה של הסטרוסקופיה.

הסכום הכולל שנפסק לטובת היולדת במקרה זה הועמד על כ-1.0 מליון ₪ . בסכום זה נכלל החזר הוצאות הליך פונדקאות בסך תקדימי של 300,000 ₪, והצהרה כי היולדת תהא זכאית מביה"ח שיפוי + שכ"ט בגין כל הוצאות שתהיינה לה עבור הליך פונדקאות נוסף.

פסה"ד ניתן ב 2.8.17 ע"י השופט אהרון שדה בת.א 24998-09-14 פלונית נ' מדינת ישראל, והסכום הסופי של הפיצוי נקבע ב בע"א 3849-10-17.

ייעוץ רשלנות רפואית
צרו עמנו קשר לקבלת ייעוץ משפטי ללא עלות »
מענה תוך 24 שעות • 100% דיסקרטיות